Sokszor lehet hallani vagy olvasni azokat a szavakat, ha a napelemek után böngészünk vagy érdeklődünk, hogy "monokristály" és "polikristály". Azoknak nyújt segítséget az alábbi Profi Greentech Kisokos, akik tájékozódni szeretnének a monokristályos és a polikristályos napelemfajták előnyeikről és hátrányaikról.
NA DE MI IS A KÜLÖNBSÉG A KETTŐ KÖZÖTT? ÉS FŐKÉNT: MELYIK A JOBB?


A napelem egyik fő eleme a szilícium panel, ami egy úgynevezett félvezető. Ez az a fekete/sötétlila/sötétkék nagyon vékony lapka az, ami a napelemek jellegzetes színét adja. Ez egy kristályos anyag, amit nagy tömbökben tárolnak. A napelem készítése során ezekből a tömbökből vágnak le vékony szeleteket és ezek kerülnek a napelem panelbe, a műanyag lapra, egy edzett üveg réteg alá.
Viszont, nem mindegy, hogy a szilícium tömb már egyben volt mikor elkezdték “szeletelni” vagy utólag, a szeletelés során lehullott maradék anyagokból olvasztották össze egy tömbbé. Az előbbit hívjuk egy kristályból, "mono" kristályból készült napelemnek. Az utólag összeolvasztott tömbök, melyek más a kristályszerkezetűek, és így más tulajdonságokkal bírnak, a több kristályból "poli" kristályból készült napelemek.
Lássunk néhány technikai adatot!
Monokristályos napelem
Monokristály: Folytonos rácsszerkezetű kristály, melyben az atomok szabályos geometriai rendben helyezkednek el, az ideális egykristályban nincsenek rácshibák, diszlokációk.
A szeletelés után a lapkákhoz félvezető homopoláris átmenetet alakítanak ki foszfornak (n-típusú szennyező anyag) bórral (p-típusú szennyező anyaggal) szennyezett szilícium lap felületén történő szétoszlatásával.
- színe: fekete
- ma létező legjobb hatásfokkal bír
- hatásfoka: 15-21%
- a közvetlen napfényt hasznosítja jobban, a szórt napfényt kevésbé
- élettartam: legalább 30 év
- hőterhelést jobban bírja
Polikristályos napelem
Polikristály: Mikroszkopikus kristálydarabkákból felépült kristály.
- színe: kékes lila
- gyártása megegyezik a monokristályos napelemmel azzal a különbséggel, hogy a lapkákat többkristályos szilíciumból öntik ki. A nem közvetlen napsugárzást is tudja hasznosítani, gyártása olcsóbb, viszont hatásfoka is gyengébb.
- hatásfoka: 13-17%
- élettartam: kb. 25 év
- kevésbé bírja a hőterhelést
Összességében a jelenlegi kutatás+fejlesztés eredmények alapján a Monokristályos panelekben lehet látni a jövőt.
Hosszú ideig fej-fej mellett haladt a két technológia, viszont az utóbbi években úgy tűnik, hogy a monokristályos napelemek esetén tudták elérni a gyártók, hogy az így készült panelek watt száma drasztikusan növekedjen. Éppen ezért jóval nagyobb teljesítményt tudnak belőle kinyerni, így adott rendszer teljesítményéhez kevesebb panel kell a polikristályos társához képest. Ma már vannak 470Wp teljesítményű monokristályos panelek és lehet, hogy a közeljövőben 500Wp feletti teljesítményűek is meg fognak jelenni, míg a Polikristályos napelemek teljesítménye megrekedni látszik a 2-300Wp-nél.

Ha kíváncsi vagy rá, hogy a te házadra mennyibe kerülne egy ilyen napelemes rendszer, kérj tőlünk ajánlatot 2 perc alatt 5 egyszerű lépésben!
Kollégáink 1 órán belül elküldik számodra a kalkulációt!
Tekintsd meg mintacsomagjainkat:
Szeretnéd tudni, hogyan lesz napelem rendszered?
És hogy miért érdemes minket választani?




